125. URNA, Karl Johan, 1800-talets andra kvartal, Tinguait från Elfdals Porphyrverk, matterade och polerade brännförgyllda bronsmonteringar.

125. 2914492. URNA, Karl Johan, 1800-talets andra kvartal, Tinguait från Elfdals Porphyrverk, matterade och polerade brännförgyllda bronsmonteringar.

Fyrkantig fotplatta, uppsvängd fot, oviod urna med uppsvängd mynning, hänklar i form av vädurshuvuden, krönt av montering med genombruten vinlövsbård, höjd 27 cm

Jämför urna av Tinguait i Audiensrummet på Rosersbergs slott

LITTERATUR: Severin Solders: Älvdalens sockens historia - Gamla Porfyrverket, del II, Stockholm 1939, plansch 20, jämför variant av urnmodellen, given som gåva från kung Karl XV till Adam Lewenhaupts far
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 77, nr 56, jämför ett par kandelabrar med genombruten dekor av vinranka
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 7, jämför Fredric Ludvig Rungs designförslag till porfyrföremål 1799

Den åtråvärda Tinguaiten förekommer endast som rullstenar från Österdalälven, framförallt i området söder om Älvdalen.

Ett bockhorn med äldre lagning, fotplatta med kantlagning, hänklar gustavianska samt något avkortade i nedre delen.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 1 041