Fyrkantig fotplatta, uppsvängd fot, oviod urna med uppsvängd mynning, hänklar i form av vädurshuvuden, krönt av montering med genombruten vinlövsbård, höjd 27 cm
Jämför urna av Tinguait i Audiensrummet på Rosersbergs slott
LITTERATUR: Severin Solders: Älvdalens sockens historia - Gamla Porfyrverket, del II, Stockholm 1939, plansch 20, jämför variant av urnmodellen, given som gåva från kung Karl XV till Adam Lewenhaupts far
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 77, nr 56, jämför ett par kandelabrar med genombruten dekor av vinranka
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 7, jämför Fredric Ludvig Rungs designförslag till porfyrföremål 1799
Den åtråvärda Tinguaiten förekommer endast som rullstenar från Österdalälven, framförallt i området söder om Älvdalen.
Ett bockhorn med äldre lagning, fotplatta med kantlagning, hänklar gustavianska samt något avkortade i nedre delen.
AUKTIONSORDNING
TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491
ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623
ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848