231. WESTRING SVENSKA LAFVARNAS FÄRGHISTORIA 1805.

231. 3124600. WESTRING SVENSKA LAFVARNAS FÄRGHISTORIA 1805.

WESTRING, J. P. Svenska lafvarnas färghistoria. I (allt som utkom). Stockholm (C. Delén) 1805-(09).

8:o (ca 218x132 mm.). 25 handkolorerade graverade planscher (alla, numrerade 1-24 samt 1 utan nr (s. 20), några bruntonade eller småfläckade).
Något senare brunt hfrbd, rikt guldornerad rygg, gult snitt, delvis nött, övre kant renoverad. Text delvis fuktfläckad i början, några småfläckar och något bruntonad, 1 blad (327) med lagning. Namnteckningar på försättsbladet.

Kollationering: (4, titel o. smutstitel), (I)-XV, (1 blank), (1)-32, (1) -338 (efter s. 292 inbundet: Svar på recensionen... i Ekonomiska Annaler... 1807, #1-23, [1 blank] s.), (efter s. 338: Tillägg med Svar på anmärkningar...#1-11, [1 blank, ]), (1)-VIII (1, 1 blank, Register och rättelser) s. Delvis oregelbunden paginering.

Se text.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Se text.

Böcker, Kartor & Handskrifter

Stockholms Auktionsverk har en lång tradition av att kunna presentera välsorterade och högkvalitativa bokauktioner. Och när de nu rullar ut katalogen för säsongens Böcker, Kartor & Handskrifter kan vi konstatera att de gör ingen besviken. Bokhyllorna är fyllda av drygt 300 utrop och bjuder på några förnämliga höjdpunkter bland de äldre kartverken och reseskildringarna samt en hel del inbundet om kokkonstens hemligheter.
En mycket sällsynt rysk atlas som en gång i tiden inrymts i Gustaf Nobels bibliotek är något alldeles extra. Detsamma kan naturligtvis sägas om det detaljerade träsnitt från 1500-talets Prag som erbjuds. Och teaterkungens egen pjäs, en gång uruppförd en höstkväll år 1783, här i förstaupplaga från året därpå, är ett kulturkoncentrat så gott som något.
Ur Inga-Lill Skogs bibliotek har hämtats 86 utrop inom ämnena mat och hushållning. Här duggar både klassikerna och de mer obsoleta skrifterna tätt med en receptsamling med dryga 300 år på nacken som huvudnummer.
Men det finns även annat. Ett kollegieblock med handskrivna anteckningar av Cornelis Vreeswijk till exempel. Eller Christian Zervos blytunga arbete om Pablo Picasso i 23 (!) volymer samt inte minst Ricordis grafiska grundkurs i sekelskiftetsreklam. Bläddra i den om ni får chansen, bilderna är verkligen som ljuv musik för den som dras till jugendestetik och den tidens färger och typsnitt.
Välkomna!

Antal besök: 632