628. PIERRE ALECHINSKY. "Jour de sortie".

628. 3100951. PIERRE ALECHINSKY. "Jour de sortie".

Olja på duk, 46 x 54 cm. Signerad Alechinsky. Utförd 1962

Verket kommer att registreras som n°634 i kommande catalogue raisonné.

PROVENIENS
Galleri Blå
Enligt uppgift inköpt på 1980-talet av nuvarande ägare.

God kondition.

Vid frågor vänligen kontakta Victoria Svederberg, victoria.svederberg@auktionsverket.se.

Pierre Alechinsky (Född 1927)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS
Galleri Blå

God kondition.

Pierre Alechinsky (Född 1927)

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 2 416