626. FRANCIS NEWTON SOUZA (INDIEN, 1924-2002). "Landskap med kråkor".

626. 3103824. FRANCIS NEWTON SOUZA (INDIEN, 1924-2002). "Landskap med kråkor".

Olja på pannå, 61 x 106 cm. Osignerad. Utförd 1956. Intyg/brev om verkets äkthet medföljer.

PROVENIENS:
Inköpt direkt av konstnären av Ragnar Zedell, gallerist i Gamla Stan, Stockholm.
Privat samling. Gåva till nuvarande ägare.

Francis Newton Souza föddes 1924 i den portugisiska kolonin Goa, Indien. Under sin levnad kom han att bli en av Indiens mest inflytelserika moderna konstnärer.

Som liten flyttade Souza med sin mamma från Goa till Bombay. Uppvuxen i en katolosk miljö började han där i en skola driven av jesuitpräster. Här utvecklade han sitt intresse för teckning och studerade tryck och bilder som kom från Europa. Han var en rebellisk ung man som 15 år gammal blev relegerad från skolan då han blev påkommen med att rita pornografiska bilder på skolans toaletter. Senare började han på J.J School of Art i Bombay. Även där blev han avstängd då han och 21 stycken andra studenter gick med i Gandhis “Lämna Indien-rörelse”. Efter detta valde Souza att inte återvända till sina konststudier.

1947 grundade Souza tillsammans andra avantgardistiska konstnärer “Progressive Artists Group” (PAG). De strävade efter att kombinera Indiens klassiska kultur med innovativa västerländska tekniker och stilar. Gruppen kom att spela en avgörande roll i utvecklingen av den moderna konsten i Indien.

1949 lämnade Souza Indien för London med förhoppningen att möta en mer liberal konstpublik. Efterkrigstidens London var dock inte vad han hoppats på och Souzas första år i London blev svåra.

Ett par år senare, 1955, visade Souza tre verk på det nyöppnade Institute of Contemporary Arts sida vid sida med bland andra Francis Bacon och Henry Moore. Samma år hade han också sin första soloutställning på Victor Musgrave’s Gallery One. Utställningen blev en stor framgång för Souza och han etablerade sig som en av de intressantaste konstnärerna på Londons konstscen.

Souza var ofta provokativ och kontroversiell i sina motivval och utforskade teman som erotik, religion, (katolicismen i synnerhet) och tudelningen mellan det onda och det goda. Under sin långa karriär experimenterade Souza med en rad stilar och uttryck, men det är för hans starkt figurativa måleri med drivna svarta linjer utförda i London under 1950- och 60-talet som han är mest känd.

I auktionens verk “Landskap med kråkor” ser vi ett typiskt exempel från tiden i London. Ett landskap i höstfärger med några låga hus vid horisonten. I förgrunden står två träd med kala, spetsiga grenar. I luften cirkulerar kråkor oroligt. I mitten av 50-talet, när detta verk utfördes, bodde Souza i Hampstead Heath och många av hans målningar från denna tid skildrar hans närmiljö. Dessa målningar visar inga tecken på mänsklig närvaro och kan framstå som kalla och brutala. Men trots den påtagliga känslan av dysterhet är målningarna drivet och självsäkert utförda. De tydliga tjocka linjerna ger målningarna en rik fyllighet och visar på ett målmedvetet och nytt sätt att måla.

Obetydligt färgbortfall.

Vid frågor vänligen kontakta Johanna Malm, johanna.malm@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:

Obetydligt färgbortfall.

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 2 672