433. 3128523. ROSA TAIKON. ring, sterlingsilver, signerad Taikon, Ytterhogdal 1994, genombrutet fredstecken med dekor av tvinnad tråd.
Ringstorlek 17 mm, vikt 9,5 g
HISTORIK
Denna ringmodell uppskattades av Taikon och bars av henne under flertalet framträdanden i offentliga sammanhang. Se bild.
Bruksslitage.