433. ROSA TAIKON. ring, sterlingsilver, signerad Taikon, Ytterhogdal 1994, genombrutet fredstecken med dekor av tvinnad tråd.

433. 3128523. ROSA TAIKON. ring, sterlingsilver, signerad Taikon, Ytterhogdal 1994, genombrutet fredstecken med dekor av tvinnad tråd.

Ringstorlek 17 mm, vikt 9,5 g

HISTORIK
Denna ringmodell uppskattades av Taikon och bars av henne under flertalet framträdanden i offentliga sammanhang. Se bild.

Bruksslitage.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Ringstorlek 17 mm, vikt 9,5 g

HISTORIK

Bruksslitage.

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 818