278. POUL KJAERHOLM. "PK III", skärm, E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal, formgiven 1956, 12 sektioner, furu (oregon pine).

278. 3102769. POUL KJAERHOLM. "PK III", skärm, E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal, formgiven 1956, 12 sektioner, furu (oregon pine).

Höjd 140, total längd ca 232 cm

HISTORIK
Dessa skärmar formgav Kjaerholm redan 1956. De första skärmarna tillverkades 1961 för Kjaerholms egna hem, man kunde sedan från 1964 beställa dem från E Kold Christiansens katalog.

LITTERATUR
Michael Sheridan, Poul Kjaerholm furiture architect, Louisana Museum of Modern art, 2206.

Bruksslitage, mindre repor. För konditionsrapport vänligen kontakta ulrika.ruding@auktionsverket.se.

Poul Kjaerholm (1929–1980)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

HISTORIK

LITTERATUR

Poul Kjaerholm (1929–1980)

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 1 987