252. ALVAR AALTO. Serveringsvagn, licenstillverkad av Aalto Design Hedemora för Artek, Sverige 1946-56, modell 900. björk, toppen i grön kakel från Fiskars (Finland) samt korg i rotting.

252. 3102679. ALVAR AALTO. Serveringsvagn, licenstillverkad av Aalto Design Hedemora för Artek, Sverige 1946-56, modell 900. björk, toppen i grön kakel från Fiskars (Finland) samt korg i rotting.

Höjd 59, 90 x 65 cm.

PROVENIENS
Ingvar Norman, Ernst Sundhs Byggnads AB.
Bukowskis auktioner, Contemporary & Design 585, 2015, auktionsnummer 61.

ARTEK I HEDEMORA 1946-1956
Den 12 april 1946 invigdes svenska AB Arteks fabrik på Callerholmsgatan i Hedemora. Alvar Aaltos nya fabrik var ett samarbete med Ernst Sundh Byggnads AB och syftet var att säkra leveranserna av Aaltos olika möbelmodeller till resten av Europa och framför allt till USA.
Ernst Sundh som hade täta kontakter med Aino och Alvar Aalto fick snabbt stora beställningsorder från USA. På grund av långa betalningskrediter blev dock lönsamheten svag och Aalto beslöt att lägga ner produktionen redan efter tio år. Från år 1957 övergick fabrikens verksamhet till att producera köksinredningar.

Ingvar Norman var chef för Ernst Sundhs ritkontor och hade många ingenjörer under sig. Som mest arbetade trettio personer på ritkontoret. Alvar Aalto ritade möbler till inredningen av firma Ernst Sundhs huvudkontor och till dess ritkontor.
Tidvis fanns stora ambitioner att låta Alvar Aalto sätta sin prägel på orterna Avesta och Hedemora i södra Dalarna. Planerna kom dock aldrig att sättas i verket och förutom "Det Blå Huset" i Avesta finns det idag få spår kvar av det täta samarbetet mellan Aalto och Ernst Sundh Byggnads AB.
Auktionens serveringsvagn har proveniens Ingvar Norman och har tidigare befunnits på Ernst Sundhs ritkontor i Avesta.

HISTORIK
Alvar Aaltos tevagn 900 formgavs 1937 för den finska möbeltillverkaren Artek, och visades på världsutställningen i Paris 1937. Den väl avvägda böjträkonstruktionens mjukt svepande linjer i kombination med den ljusa rottingen, kaklet och hjulen, gjorde snabbt modellen till en modern klassiker, och utgör sinnebilden av god skandinavisk design. Inspirationen kom dock från helt annat håll. För vagnen hade Aalto inspirerats av den brittiska tekulturen, medan konstruktionen visar influenser från Japansk snickeriteknik. Auktionens tevagn utgör ett tidigt exemplar, tillverkat under 1940-talet, och har därtill ett mycket ovanligt kakel som enligt uppgift kommer från Fiskars.

För konditionsrapport vänligen kontakta christofer.wikner@auktionsverket.se eller ulrika.ruding@auktionsverket.se.

Alvar Aalto (1898–1976)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 59, 90 x 65 cm.

PROVENIENS

ARTEK I HEDEMORA 1946-1956

HISTORIK

Alvar Aalto (1898–1976)

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 5 350