122. MAGDALENA ABAKANOWICZ. "Pappillon de Nuit", Polen 1977, vävd tapet med applikationer, 132 x 200 cm.

122. 3105421. MAGDALENA ABAKANOWICZ. "Pappillon de Nuit", Polen 1977, vävd tapet med applikationer, 132 x 200 cm.

Etikettmärkt Magdalena Abakanowicz "PAPILLON DE NUIT" 132 x 200 1977 samt egenhändig signatur.

Magdalena Abakanowicz ( Polen 1930 - 2017) är en av den samtida konstscenens starkast lysande stjärnor, när vi rör oss mellan konsthantverk och konst. Hennes textila skulpturala verk har idag en stor skara trogna samlare. Hon studerade måleri vid konstakademin i Warszawa 1950-55, men arbetade väsentligt med textil. Det var under 60-talet som Abakanowicz slog igenom stort på den internationella konstscenen, som pionjär med ett textilt nytänkande. Hon använde ofta okonventionella material som sisal och hampa och arbetade skulpturalt, rumsligt och monumentalt. Hon kom bland annat att redan 1970 ställa ut på Södertälje konsthall. Hon har haft mer än 40 soloutställningar runt om i världen och senast på Tate Modern i London.

Bruksslitage.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Moderna & Nutida

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 13 NOVEMBER KL 11.00
Glas 1 - 24
Keramik 25 - 95
Mattor 96 - 122
Möbler, design, belysning 123 - 320
Klockor 321 - 368

TISDAG 14 NOVEMBER KL 11.00
Silver 369 - 405
Smycken 406 - 472

TISDAG 14 NOVEMBER KL 13.00
Svensk Konst 473 - 619
Internationell Konst 620 - 690
Galleri Nordqvist samling A Private Collection – prints and graphics 691 - 785

Antal besök: 5 051