367. JAKOB BJÖRCK (1727/28-1793). Porträtt av greve och generallöjtnant Pontus Fredrik De la Gardie (1726-1791).

367. 2835555. JAKOB BJÖRCK (1727/28-1793). Porträtt av greve och generallöjtnant Pontus Fredrik De la Gardie (1726-1791).

iklädd blå rock och harnesk och svärdsorden
Olja på duk, 66 x 51 cm

ARKIV
Statens porträttarkiv SPA 1920:876

PROVENIENS
Höverö herrgård, Västergötland.

Krackelyrer.
För vidare information och konditionsrapport var vänlig kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Olja på duk, 66 x 51 cm

ARKIV

PROVENIENS

Krackelyrer.

Klassiska & Asiatiska juni 2023

VISNING
8-13 juni på Nybrogatan 32, Stockholm

ÖPPETTIDER
Vardagar kl 10–18, Lör–Sön kl 11–17

AUKTIONSORDNING
Onsdag 14 juni
Asiatisk konst och konsthantverk 1-166, start kl 11.00
Konst 167-419 start kl 14.00

Torsdag 15 juni start kl 11.00
Antika möbler och konsthantverk 420-535
Kuriosakabinettet 536-581
Mattor och textilier 582-652
Silver 653-749
Smycken 750-880
Klockor 881

Vårens klassiska auktion visar måleri från 1600-talets slut till början av 1900-talet. Under denna period händer det mycket inom konsthistorien och som besökare på visningen får man se alltifrån religiösa motiv till stämningsfulla sekelskifteslandskap och själv bevittna hur konstnärens mörka ateljé i allt större grad byttes ut mot måleri i det fria.
Auktion innehåller även flera samlingar med spännande proveniens att berätta om - allt ifrån Erik Åkerlunds John Bauer akvareller, föremål ur familjen Bauers privata samling av böcker och konstverk samt en samling med verk från friluftskonstnären Per Ekströms familj. Spännande är även den fantastiska samling av Pehr Hillerström-verk som visar den rika svenska bruks- och industrihistorien.

Den internationella avdelningen kan visa två nyupptäckta verk: ett motiv av den franske impressionisten Auguste Renoir och ett verk av den engelske konstnären Henry Herbert La Thangue. Den senare ställde 1898 ut sitt verk “Bracken” på Royal Academy och senast det visades var 1933. Nu har Stockholms Auktionsverk förmånen att få visa verket med en specialskriven essä av konstprofessor Kenneth McConkey.

En av den asiatiska avdelningens höjdpunkter är en blå kinesisk mandarinrock med femkloade drakar, i fantastiskt skick. Väldigt ovanlig och i perfekt skick är en liten blå/vit vattenskål från Kangxis period (1662-1722), tillverkad för den turkiska marknaden. Zhenwu är en av de högst rankade gudarna inom Taoismen. Under Ming-dynastin var han mycket populär och avbildades ofta som en krigare i rustning. Så är också fallet med den ståtliga bronsfiguren från 14/1500-talet som ingår i vårens asiatiska avdelning. Värt att notera är den fina proveniensen, den finns med på en interiörbild tagen i Stockholm på 1930-talet!

Avdelningen Antika möbler och konsthantverk inledds med en kunglig möbel från Karlbergs slott. Schatullet, som är ett stockholmsarbete i karolinsk barock, finns upptaget i drottning Ulrika Eleonoras kvarlåtenskap på Karlbergs slott 1744. Slottet införskaffades till drottningen Ulrika Eleonora d.ä., Karl XI:s hustru, för att hon skulle kurera sin vacklande hälsa med motion och miljöombyte enligt läkarnas inrådan. De kungliga barnen, däribland Karl XII och Ulrika Eleonora d.y., växte till stor del upp på slottet. Auktionen innehåller inte mindre än två möbler av Sveriges främsta möbelsnickare genom tiderna, Georg Haupt. Bägge högklassigt utförda gustavianska stockholmsarbeten i form av en secrétaire en cabinet och en secrétaire en pente. Få hantverkare kan sägas ha levat i samklang med sitt material som Georg Haupt gjorde. Han hade en oerhörd känsla för komposition, färg och teknik, liksom höga krav på materialet och arbetets kvalité.

Det finns ett rikligt utbud av högkvalitativa brännförgyllda bronser från Frankrike, Sverige och Ryssland. Ett par sengustavianska ljusstakar tillskrivna bronsgjutaren och hovsciselören Carl Ludwig Mangeot (1777-1846) intar en särställning i kvalitetshänseende, senaste gånget ett liknande par såldes på Stockholms Auktionsverk var 2014. Ett flertal kandelabrar av paristillverkning återfinns också, varav ett par tillskrivna Pierre-Philippe Thomires verkstad, utgör ett av de mest spektakulära paren i auktionen.

Få platser i Sverige är så intimt förknippade med Gustav III som Hagaparken vid Brunnsviken, här skapade kungen sitt eget Campagna Romana, med italienskklingande namn som Albano, Frescati och Tivoli. Bland föremålen på Klassiska finns en ljuskrona av Haga-modell, signerad och daterad av Olof Westerberg 1789, samma år som den franska revolutionen. Auktionens vackraste konsolbord, tillskrivet ornamentbildhuggare Jean-Baptiste Masreliez (1753-1801), har goda referenser som återfinns på Gustav III:s paviljong på Haga, där bröderna Louis och Jean-Baptiste Masreliez hade ett avgörande inflytande på inredningarna.

Kuriosavdelningen innehåller ett kulturhistoriskt intressant och väldokumenterat miniatyrporträtt föreställande greve riksmarskalken Axel von Fersen (1755-1810) som 28-åring, utfört i nära samband med att densamme deltog i det amerikanska frihetskriget 1780-1783. Axel von Fersen var den franska drottningen Marie-Antoinettes gunstling och planerade samt deltog i den franska kungafamiljens misslyckade flyktförsök 1791.

Bland porfyrföremålen märks särskilt en ovanlig urna i Tinguait från Elfdals Porphyrverk, ett gustavianskt stockholmsarbete, monterad med brännförgyllda bronsmonteringar i form av vädurshuvuden. Den åtråvärda Tinguaiten förekommer endast som rullstenar från Österdalälven, framförallt i området söder om Älvdalen.

På avdelningen med orientaliska mattor och äldre textilier finns en ovanligt fin figural Asfharmatta från 1800-talet, ett par antika Kerman laver-mattor med figurscener, antik Oushak, en större Hereke helt i silke i bästa skick och en större Khotanmatta i spännande färgskala, men även två vävda tapeter s.k. verdurer och en stor vävd tapet från Aubusson med motiv av kung Darius familj inför Alexander den store.

Vi kan glatt konstatera att det barocka silvret dominerar silveravdelningen i vår med flera intressanta föremål. Särskilt habegär väcker kanske de gedigna dryckeskannorna från Riga och Libau, tillverkade under den svenska tiden i Baltikum. Men även ett par tidiga ljusstakar av Carl Beck med gravyr från 1720 eller en karolinska bägaren av Augustinus Rudman är goda exempel på hög kvalitet. Värd att titta närmare på är även en förgylld jaktbägare som tillhört Axel Spens, en av Karl XII:s officerare.

Vi är stolta att presentera vår smyckesavdelning som denna säsong innehåller flertalet objekt med kunglig proveniens. Bland höjdpunkterna finner vi en brosch som givits i gåva till nuvarande ägare från Mohammad Reza Pahlavi, den sista Shahn av Iran, vid sin kröning år 1967, en armring med proveniens Prins Eugen samt en brosch som Prins Oscar givit till sin mor Drottning Sofia då tillåtelse gavs för giftermål. Samlingen kröns av det armband Tsaritzan Alexandra Fjodorovna gav sin hovdam Sophie von Buxhoevden (1883-1956) spontant på dennes namnsdag som kejsarinnan inte uppmärksammat.
Inom avdelningen "Broschernas återkomst" vill vi presentera en fantastisk naturalistisk orkidé i silver och diamanter, som troligen är tillverkad av den anrika firman Emile Anthony & Wolfers fréres med Philippe Wolfers som konstnärlig ledare i spetsen. Avslutningsvis vill vi nämna två par örhängen med naturliga orientaliska pärlor, med en yta av finaste siden kan de trollbinda vem som helst.

Antal besök: 1 452