60. ERIK HAAMER, 1908-1994.

60. 2453729. ERIK HAAMER, 1908-1994.

"Karusell", olja på duk, signerad Haamer, 101,5x159,5 cm.
Konstnären föddes i Estland men var verksam i Sverige från och med år 1945.
Proveniens: Gunnar Månsson AB/Månssons Tivoli, bland annat ägare av attraktioner på Liseberg, därefter i arv till den nuvarande ägaren.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Crafoord Auktioner, Höstkvalité, 2022

Crafoord Auktioner i Lund välkomnar er till årets Höstkvalité!
Och till ett curerat och varierat utbud av modern design, klassiska antikviteter och sällsynta samlarföremål. Som till exempel en originalmålning av Enrico Baj, en byrå i svensk rokoko och flera hängen av Wiwen Nilsson. En av auktionens höjdpunkter är en 75 cm hög skulptur av Eric Grate. Den har en imponerande proveniens och är det enda exemplaret i just den storleken. En annan är Ola Billgrens lågmält stämda interiör, av nuvarande ägare förvärvad direkt av konstnären. Alfabilden av Pelé bör nämnas i samma andetag. En gång i tiden medföljde den Alfas tablettaskar - idag har den kommit att bli ett internationellt synnerligen åtråvärt samlarobjekt. Dessa sammantagna några exempel ur en katalog som även rymmer måleri av Lars Lerin, mattkonst av Marianne Richter, målningen Karusell av Erik Haamer, ett av hans mest imponerande verk, en apelsinorange fågel av Alessandro Pianon, Hans J Wegners Bamse-fåtölj, en stram Karolinerbägare i silver från 1707 års Göteborg samt mycket mer.
Välkomna!

Antal besök: 3 922