77. KORTA SVÄRD, ”PERANG” ELLER ”PARANG”, INDONESISKT 1800-TAL.

77. 2298917. KORTA SVÄRD, ”PERANG” ELLER ”PARANG”, INDONESISKT 1800-TAL.

Ett indonesiskt ”Perang Latok” kort svärd från 1800-talet med ett 61 cm blad med långt fylligare upptill, bred rygg och slipad kant, bladet snedade i greppet med räfflad och skuren dekoration, med ett detaljerat silvermonterat grepp och hårt trähandtag, 73cm total längd.

nicks till vässad kant, gnugga till silver och små områden av förlust till timmer elementet.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Katalognr
77

Militaria, Coins & Medals, Collectors, Sporting & Textiles

Welcome to our Autumn Militaria, Coins & Medals, Collectors, Sporting & Textiles Auction

Wednesday 23rd November
MILITARIA & MEDALS
Start: 10am

Thursday 24th November
COINS
Start: 10am

Friday 25th November
COLLECTORS, SPORTING & TEXTILES
Start: 10am

Viewing Times:
Monday 21st November - 09:30 - 16:30
Tuesday 22nd November - 09:30 - 16:30
Wednesday 23rd November - 09:30 - 16:30
Thursday 24th November - 09:30 - 16:30
Friday 25th November - 09:30 - 16:30

Antal besök: 1 041