77. KORTA SVÄRD, ”PERANG” ELLER ”PARANG”, INDONESISKT 1800-TAL.
77. 2298917. KORTA SVÄRD, ”PERANG” ELLER ”PARANG”, INDONESISKT 1800-TAL.
Ett indonesiskt ”Perang Latok” kort svärd från 1800-talet med ett 61 cm blad med långt fylligare upptill, bred rygg och slipad kant, bladet snedade i greppet med räfflad och skuren dekoration, med ett detaljerat silvermonterat grepp och hårt trähandtag, 73cm total längd.
nicks till vässad kant, gnugga till silver och små områden av förlust till timmer elementet.