357. 2356168. KISTA, FILIGRAN, KINA, 1800-TAL.
av sexkantig form, det gångjärniga locket med en panel dekorerad med katrinplommonblommor, en båt och byggnad på en matt mark med trådstöd, kroppen med quatrefoil vinjetter på varje sida med liknande mönster, på fyra bullefötter, omärkt, andra hälften av 1800-talet; 6 ”(15,2 cm) lång; 12,5 oz.
Kontakta Connor för mer information
connor.swanwick@lawrences.co.uk.