357. KISTA, FILIGRAN, KINA, 1800-TAL.

357. 2356168. KISTA, FILIGRAN, KINA, 1800-TAL.

av sexkantig form, det gångjärniga locket med en panel dekorerad med katrinplommonblommor, en båt och byggnad på en matt mark med trådstöd, kroppen med quatrefoil vinjetter på varje sida med liknande mönster, på fyra bullefötter, omärkt, andra hälften av 1800-talet; 6 ”(15,2 cm) lång; 12,5 oz.

Kontakta Connor för mer information
connor.swanwick@lawrences.co.uk.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Katalognr
357

Autumn Fine Art Sales October 2022

Welcome to our Autumn Fine Art Auction to include:

Tuesday 11th Oct - 10am
SILVER & VERTU

Wednesday 12th October - 10am
PICTURES, 19TH/20TH CENTURY DESIGN & CERAMICS

Thursday 13th October - 10am
JEWELLERY & WATCHES

Friday 14th October - 10am
FURNITURE, CLOCKS & RUGS

Viewing Times:
Friday 7th October - 09:30 - 16:30
Saturday 8th October - 09:30 - 12:30
Monday 10th October - 09:30 - 16:30
Tuesday 11th October - 09:30 - 16:30
Wednesday 12th October - 09:30 - 16:30
Thursday 13th October - 09:30 - 16:30
Friday 14th October - 09:30 - 14:30

Antal besök: 321