224. ETIKETTBÖCKER FRÅN JÖNKÖPINGS VÄSTRA TÄNDSTICKSFABRIK, 12 volymer.

224. 2206480. ETIKETTBÖCKER FRÅN JÖNKÖPINGS VÄSTRA TÄNDSTICKSFABRIK, 12 volymer.

Samling etikettböcker och tryckprov ur Jönköpings Västra Tändsticksfabriks tryckeris arkiv (nedlagt på 1980-talet) från perioden c:a 1880-1950. Samlade i 5 tjockare band med löpande numrering 1-7291 och 6 tunnare. + 1 band innehållande kombinationer av tryckfärger på papper i olika kulörer, med handskriven pärmtitel "Färgprover 1909. Jönköpings V. Tändsticksfabrik". Flertalet volymer med handskrivna register.

Inalles 12 volymer, nötta pärmar.

Samlingen innehåller uppskattningsvis närmare 20000 tryckprover,¨merparten etiketter till askar -för såväl svensk som utländsk marknad- men även till emballage av större storlek, samt papphylsor till s. k. reklamtändstickor. Ett stort antal reklametiketter för större och mindre företag, varav åtskilliga i landsorten liggande mindre rörelser, och många i flera exemplar. I ett par av de tidigare samlingarna, har på sina ställen bladen klibbat mot varandra och några etikettprover skadats.

Proveniens: Tidigare ägare (säljarens svärfar) var tryckeriansvarig på STAB fram till strukturomvandlingarna och ägarbytena på 1980-talet, och förvärvade samlingen när verksamheten lades ned.

Pärmarna nötta. Skador p. g. a. klister på några ställen.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Böcker, Kartor, Glober & Handskrifter juni 2022

Stockholms Auktionsverk har fått det stora förtroendet att sälja en större samling 1700-1800-talsglober och bland höjdpunkterna finns ett par sällsynta miniatyrglober av den tyske välkände kartografen Johann Baptist Homann från ca 1710. Samlingen innehåller även flera engelska fickglober eller miniatyrglober i sina originalfodral och två ovanligt fina stora sk. biblioteksglober av engelsmannen Cruchley (ca 1850), 45 respektive 51 cm i diameter. Förutom mängder av vackra och intressanta glober, finns där även några vetenskapliga instrument och två tellurium av Ernst Schotte.

I katalogen finns naturligtvis inte bara glober utan många intressanta bokverk och kartor. Fredric Henrik af Chapmans klassiker om skeppsbygge Architectura Navalis Mercatoria från 1768 syns sällan på marknaden och vi erbjuder även ett fint exemplar av Olaus Magnus välkända Historia från 1555.  Ur Clas Ifvarssons aldrig sinande vitterhetssamling kommer några verk av Thorild och Tegnér samt en ovanlig skrift om Karl XII.

Mycket intressant är en samling brev till överståthållare Samuel af Ugglas, delvis egenhändiga, från bl.a. Gustav III och Gustav IV Adolf. Ur af Ugglas bibliotek förekommer även en norsk lagbok tryckt 1657. I katalogen finns även ett signerat fotografi av August Strindberg och vi erbjuder även en ovanlig konsertaffisch från ett Bob Dylan-framträdande i Japan 1978.

Antal besök: 1 777