359. HENRI MARTIN. Jeune Sainte, olja på duk, 66x50 cm.

359. 2226459. HENRI MARTIN. Jeune Sainte, olja på duk, 66x50 cm.

HENRI MARTIN
Frankrike 1860-1943
Jeune Sainte
Signerad och daterad Henri Martin 93. Olja på duk, 66 x 50 cm.

PROVENIENS
Sannolikt inköpt av Gustaf och Annie von Feilitzen, på Stockholmsutställningen 1897, för 864 kr (1,200 fr.),
därefter i arv inom samma familj fram till dags dato

UTSTÄLLD
World's Columbian Exposition, "French section", Chicago 1893,
Exposition Universelle d'Anvers, Belgien 1894,
Allmänna Konst- och Industriutställningen, Djurgården, Stockholm 1897, katalognr 1675 (med titeln: "Ett Helgon")

Madame Marie-Anne Destrebecq-Martin har vänligen bekräftat äktheten av detta verk.

Hyllad som en förstklassig landskapsmålare med en fri pointillistisk stil, så är Henri Martin framför allt beundrad för sitt symbolistiska konstnärskap. Uttrycken i hans kvinnliga modeller är ofta kontemplativa och milda. I den aktuella målningen sitter ett ungt helgon i förgrunden i en meditativ pose. I bakgrunden breder ett landskap ut sig i en mild kolorit. Färgen används här för sin dekorativa skönhet, för att skapa stämning och för att uttrycka eller väcka en känsla. En uppsjö av nyanser i grönt och milda honungsfärger ger en speciell harmoni av mildhet och balans. Ett symbolistiskt måleri när det är som bäst.

Henri-Jean Guillaume Martin föddes i Toulouse, som son till en möbelsnickare och en mor av italiensk härkomst. Tidigt lyckades han övertala sin far att låta honom bli konstnär. Som 17-åring antogs han vid Ecole des Beaux-Arts i Toulouse, där han studerade under Jules Garipuy och var även elev till Henry-Eugène Delacroix. Det var under studieåren på skolan som han träffade den unga talangfulla pastellmålaren Marie-Charlotte Barbaroux, som han gifte sig med 1881. Martin flyttade till Paris 1879 och kunde med hjälp av ett stipendium studera i Jean-Paul Laurens ateljé. Fyra år senare fick han sin första medalj på Parissalongen, där han skulle hålla sin första utställning tre år senare 1886.

1885 reste han till Italien med ett par konstnärskamrater. De anammade den neo-impressionistiska läran och beundrade dess upphovsman Georges Seurat. Martin fascinerades även av Sár Péladan, symbolismens stora förelöpare och instiftaren av Rosenkreuzorden 1893, ett hemligt ordenssällskap med esoteriska läror.

"om drömmen mot det verkliga, om det vackra mot det fula" (="Du rêve contre le réel, du beau contre le laid").

1890-talet tillhör den absoluta höjdpunkten i Martins symbolistiska konstnärskap.

För frågor och konditionsrapport vänligen kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

HENRI MARTIN
Frankrike 1860-1943
Jeune Sainte

PROVENIENS

UTSTÄLLD

Klassiska & Asiatiska våren 2022

AUKTIONSORDNING
Onsdag 8 juni
Start kl 10.00: Asiatisk konst & konsthantverk
Start kl 14.00: Svensk & Internationell konst samt Old Masters

Torsdag 9 juni
Start kl 11.00: Möbler, kuriosakabinettet, mattor, silver, smycken, klockor

Välkommen till vårens Klassiska auktion, där artefakter från antiken möter den vid tiden banbrytande sekelskiftskonsten, och där oemotståndliga föremål från seklen däremellan samsas om publikens uppmärksamhet. Här kan besökare botanisera bland blåvitt kompaniporslin, smäckra karolinerbägare i silver, skimrande juveler, och mycket mer därtill.

Vårens asiatiska avdelning med ca 230 objekt, innehåller många höjdpunkter som spänner över flera tusen år. Vi kan bland annat erbjuda två äldre svenska privatsamlingar. Ett flertal av de bästa objekten har varit utställda på Nationalmuseum under tidigt 1900-tal samt även lite senare på Östasiatiska museet.

Höjdpunkten på det svenska klassiska måleriet är Carl Larssons Trädgårdsscen från Marstrand. Målningen är den svenska sommaren personifierad och ett utsökt exempel på Carl Larssons akvarellmåleri när det är som bäst. Flera av de stora friluftsmålarna finns representerade, såsom Bruno Liljefors, Frits Thaulow och Per Ekström som med sin stämningsfulla målning Sommarlandskap, Chantilly låter betraktaren komma naturen in på livet. Auktionen innehåller också en unik samling verk av djurskulptören Arvid Knöppel, vilka uppvisar hans mångsidighet och skicklighet som skulptör och tecknare. Den egensinnige och betydelsefulle konstnären Axel Törneman representeras också med en större samling verk, där målningen Bågskytten föreställande sonen Algot är auktionens kanske mest färgsprakande mästerverk.

Den internationella avdelningen uppvisar verk av bl.a. Emelie Preyer och symbolisten Henri Martin samt konstnären Bartholomeus Sprangers, som var en av de första konstnärerna som på 1500-talet fördjupade sig i manierismen, vilket syns i auktionens fina verk Allegori över segerns gudinna. På den äldre avdelningen utmärker sig också porträttet föreställande greven och generalmajoren Leonard Johan Wittenberg av David Klöcker Ehrenstrahl, utfört 1677, endast tre år efter att Stockholms Auktionsverk grundades 1674!

Stockholms Auktionsverks avdelning antika möbler och konsthantverk innehåller denna vårsäsong flera höjdpunkter, såsom ett vackert mästarstyckeskåp från 1780-talet (2245502), ett par attraktiva baljfåtöljer av den kungliga hovstolmakaren Ephraim Ståhl (2143517) och ett nätt litet konsolbord attribuerat till hovbildhuggaren Ernst Philip Thoman, med egyptiserande dekor (2223297).

Inom avdelningen kuriosakabinettet finns flera intressanta och fascinerande föremål från det faraoniska Egypten till det romerska riket, där det äldsta föremålet, en bronspegel är cirka 4.000 år gammal (2207744). Den svenska porfyren från Älvdalen finns representerad med tre olika föremål; ett par sengustavianska ljusstakar (2223310), en tobaksask (2247213) samt en prakturna från den uppmärksammade Swedish Grace-perioden (2223303).

Auktionen innehåller också en fin flamländsk vävd tapet i ull och silke utförd i gobelängteknik under 1600-talet. Denna har motiv av Johannes döparen som döper Jesus i Jordanfloden.

Silveravdelningen har flertalet attraktiva föremål som kan ge våra dukningar en ”silver lining’. Att nämnas bör den sengustavianska karotten med lock och fat av Johan Carlssons änka, som har en bra tyngd och håller hög kvalitet, liksom den tidlösa smörasken i form av ett laggat kärl. Eleganta och tuffa med sina bockfötter är paret empirekarotter på recheaud av Adolf Zethelius. Extra charmiga är de underbara besticken i snäckmodell och saltkaren i porfyr med silverställ.

Smyckesavdelningen bjuder på ett exklusivt urval av smycken med bland annat ett hänge av Abraham Norlin (1796-1818) som tidigare visats på Nordiska museet med en intrikat antikiserande scen föreställande Poseidon och Hebe, ett garnityr med tiara i guld med ametister som givits i gåva av drottning Josefina av Leuchtenberg, samt mycket mer från epokerna empire, belle epoque och art deco.

Antal besök: 2 058