577. MARC CHAGALL. "När Abdullah fick i land sitt nät" ur "Tusen och en Natt", gouache, oljepastell/färgkrita och grafitpenna. på papper, 61x45 cm.

577. 1929201. MARC CHAGALL. "När Abdullah fick i land sitt nät" ur "Tusen och en Natt", gouache, oljepastell/färgkrita och grafitpenna. på papper, 61x45 cm.

MARC CHAGALL
Frankrike/Ryssland 1887-1985
"Abdullah fiskaren - När Abdullah fick i land sitt nät, såg han en man i det, och han flydde från mannen, men denne ropade på honom inifrån nätet ..." ur "Tusen och en Natt" (plansch 4)
Signerad ChAgAll. Utförd 1946. Gouache, oljepastell/färgkrita och grafitpenna på papper fäst på pannå av papp, 61 x 45 cm.

Äktheten av detta verk har vänligt bekräftats av Comité Marc Chagall i Paris vid dess presentation den 29 mars 2022. Fotocertifikat från comitén medföljer.

PROVENIENS
Samling Falk Simon, Göteborg (inköpt 1950),
därefter i arv inom familjen,
Samling Erik Bjäringer, Djursholm (inköpt 1974)

UTSTÄLLD
Marc Chagall recent paintings, gouaches for A Thousand and One Nights, Pierre Matisse Gallery, New York 1947, katalognr 8 (med titeln: "Abdallah-of-the-Earth catches Abdallah-of-the-Sea in his net"),
Marc Chagall - Peintures - Gouaches - Aquarelles - Lavis - Eaux fortes, Konstsalongen Samlaren, 1, Birger Jarlsgatan, Stockholm 1951, katalognr 12-25 (= "Arabian Nights")
Falk Simons samling av målningar och teckningar, Göteborgs Konstmuseum, 1955, katalognr 41,

LITTERATUR
Nils Ryndel: Falk Simons samling av målningar och teckningar, Göteborg 1955, katalognr 41 (VIII) i verkförteckningen, avbildad på sidan 26,
Franz Meyer: Marc Chagall, Paris, 1964, sidan 478

Som en glimmande ädelsten i ett praktfullt smycke ter sig den färgsprakande målningen ”Abdullah fiskaren”, vilken ingår i en serie av tretton gouacher ur "Tusen och en Natt". Konstnären låter i denna svit minnen från sitt österländska ursprung klinga samman med de drömsyner som texten i de underbara sagorna framkallade för hans inre öga. Sällan har Chagall givit sin koloristiska fantasi och konstnärliga virtuositet så fria tyglar som i denna spektakulära målning.

Historien om ”Abdullah fiskaren och Abdullah havsmannen” (= "Abdallah-of-the-Earth and Abdallah-of-the Sea”) berättades av den persiska drottningen och sagoberätterskan Scheherazade på den 940:e till den 946:e natten. Sagan börjar med en fattig fiskare vid namn Abdullah som har en stor familj, men som inte lyckas fånga någon fisk under flera dagar. Efter att ha blivit uppmuntrad av sin hustru så kastar han sitt nät i havet igen. Den här gången drar han in en manlig sjöjungfru (merman), även han kallad Abdullah. De båda blir vänner och affärspartners. Deras affärsverksamhet börjar blomstra ….

MARC CHAGALL
Det var samma dag som Tyskland anföll Sovjetunionen, den 23 juni 1941, som Chagall landsteg med sin familj i New York efter att ha lämnat Europa via Marseille och Lissabon. Museum of Modern Art, MoMA, i New York hade skickat en inbjudan via Varian Fry, chef för Emergency Rescue Committee, och Harry Bingham, Förenta Staternas generalkonsul i Marseille. I New York återknöt han kontakten med Fernand Léger, André Masson, Piet Mondrian och André Breton sam Pierre Matisse, som nu blev hans konsthandlare fram till utställningen på MoMA 1946.

Några år senare, 1944, insjuknade Chagalls älskade hustru Bella och hon avlider hastigt. För Chagall blev sorgen honom övermäktig och han rörde inte en pensel under nästan ett år. Först på vårkanten 1945 återgick han till sina dukar och målade två verk, ”Omkring henne” och ”Bröllopsljus”, som en hyllning till sin bortgångna livskamrat.

Under vintern 1945-46 bosatte sig Chagall i High Falls, i nordöstra delen av staten New York. På våren arrangerade MoMA en stor retrospektiv utställning av Chagalls arbeten under mer än 40 år. Denna utställning följdes året därpå av en rad liknande utställningar i Europa, på Stedelijkmuseet i Amsterdam, Tate Gallery i London, Kunsthaus i Zürich och Kunsthalle i Bern. Drömmen för Chagall var att återvända till Europa igen vilket han till slut gjorde 1948 då han bosatte sig i Orgeval i Fankrike.

I Chagalls målningar möter vi både en högst personlig bildvärld som befolkas av släkt och vänner och en mer allmängiltig, som går att applicera på allmänheten i stort. Med en stor portion tolerans och öppenhet närmade han sig de stora frågorna i livet med en inte exkluderande utan inkluderande livssyn. Trots sin ortodoxa judiska bakgrund, som han ständigt höll fast vid, hämtade han även sina motiv från andra religioner.

Det var i High Falls som Chagall utförde de tretton gouacherna med motiv från den österländska folksagan ”Tusen och en natt”, en serie som beskrevs av konsthistorikern och Chagall-experten Franz Meyer som "en serie av gouacher som räknas till de mest enastående verk han utförde i USA”. Målningarna intar således en mycket framträdande plats i konstnärens sena produktion.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

For Condition Report please contact pierre.olbers@auktionsverket.se.

Marc Chagall (1887–1985)

MARC CHAGALL
Frankrike/Ryssland 1887-1985

PROVENIENS
därefter i arv inom familjen,

UTSTÄLLD

LITTERATUR

MARC CHAGALL

Marc Chagall (1887–1985)

Moderna & Nutida

Öppettider: Vardagar kl 11–18. Lördag–söndag kl 11–17
Nybrogatan 32, Stockholm

Med över 600 föremål uppvisar Stockholms Auktionsverk den starkaste Moderna auktionen på flera år. Auktionen innehåller flera nyckelverk av landets största modernister, såsom Isaac Grünewalds akvarell Apachedansen och GAN's futuristiska och expressionistiska mästerverk Den vita och den blå matrosen. Andra konstnärer värda att nämnas är Barbro Östlihn, Peter Dahl och Ola Billgren.

Den internationella avdelningen stoltserar med originalmålningen När Abdullah fick i land sitt nät - ur Tusen och en Natt av Marc Chagall och den spektakulära uppbrutna Thale's Cello av Fernandez Arman. Den omfattande grafiska avdelningen innehåller bland annat Keith Harings Untitled 1-5 (Fertility Suite), en större samling verk av Christo och Jeanne-Claude samt betydande verk av Robert Rauschenberg, Joan Miró och Pablo Picasso.

Konsthantverksavdelningen är stor med många spännande föremål. Nämnas kan en stor avdelning med attraktiva furumöbler formgivna av Axel Einar Hjorth och tillverkade vid Nordiska Kompaniet under 1930-talet. Från Firma Svenskt Tenn kommer flera spännande soffbord och även danska möbelklassiker som Hans J Wegners "Sabelbensskåpet" och Ib Kofoed Larsen sideboard i jakaranda. Mattorna är representerade av både Barbro Nilsson och Märta Måås Fjetterström. Fina tidiga graalpjäser från Orrefors men även härlig keramik från Gustavsberg som stora Farsta pjäser och färgglada Fribergvaser. Ovanliga är vaserna och skålen av Shoij Hamada och Bernard Leach.

Auktionens silveravdelning kan stoltsera med flertalet intressanta föremål av eftersökta moderna formgivare och silversmeder som Wiwen Nilsson, Erik Fleming, Johan Rohde, Harald Nielsen, Georg Jensen, WA Bolin, Tapio Wirkkala och Sawaya & Moroni.
Det är inte ofta man ser smycken av Rosa Taikon, auktionen innehåller flertalet av hennes ikoniska arbeten. Men även formgivare som Gunnar Cyrén och Björn Weckström

Antal besök: 6 444