345. LUCAS CRANACH DEN ÄLDRE. Hans ateljé. Mose och molnpelaren, olja på pannå, 22 x 46 cm.

345. 1975793. LUCAS CRANACH DEN ÄLDRE. Hans ateljé. Mose och molnpelaren, olja på pannå, 22 x 46 cm.

LUCAS CRANACH DEN ÄLDRE
Kronach, furstbiskopsdömet, Bamberg 1472-1553 Weimar, hans ateljé
Mose och molnpelaren
Olja på pannå, parketterad, 22 x 46 cm
Utförd omkring 1525-1530.

Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varmaste tack till Mr Dieter Koepplin, Basel, som via bild bekräftar att målningen är ett verk från Lucas Cranach den äldres ateljé utfört 1525-1530.

Via brev daterat den 2 december 2021 skriver Dr Koepplin till Mr Stéphane Pinta, Cabinet Turquin i Paris, följande; "Ich halte dieses Gemälde mit Moses und die Wolkensäule für ein sehr lebendiges, qualitätvolles Werk aus der Werkstatt von Lucas Cranach dem Älteren, entstanden um 1525-1530. Der Erhaltungszustand ist ausgezeichnet."

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

CDA Cranach Digital Archive - P368

PROVENIENS
Graf Hessenstein (enligt påskrift på foto av målningen i det av den tyske konsthistorikern Max J. Friedländer (1867-1958) testamenterade fotoarkiv 1958 till RKD (Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie i Haag)
H. Bukowskis Konsthandel, Stockholm, auktion 7-8 maj 1941, katalognr 87 (med titeln: "Moses och Israels barn"),
Svensk privatsamling

Lucas Cranach den äldre var en av de mest betydelsefulla och inflytelserika konstnärerna inom den tyska 1500-talskonsten. Förutom hovporträtt och genrebilder utförde han flertalet altartavlor och målningar för lutherska kyrkor. Hans verk var eftertraktade av både protestantiska och romersk-katolska beskyddare, och hundratals bilder på museer och privata samlingar vittnar om hans exceptionella produktivitet. Under Cranachs tid förändrades världen snabbt – och han ville att hans konst skulle påskynda denna process. Därför byggde han upp en stor, blomstrande ateljé i Wittenberg där han arbetade med sina söner och många assistenter i syfte att sprida reformationens idéer. Inflytandet exemplifieras tydligt i åtskilliga verk som anspelar på utbildningen av moderna fria män som hade befriat sig från medeltida kedjor. I den här aktuella målningen ser vi en biblisk form av frigörelse.

I Bibeln, andra Moseboken, berättas hur Mose förde det hebreiska folket ut ur Egypten där de var i fångenskap. Mose uppträder här enligt traditionell ikonografi: gammal, med en pinne, ljusstrålar på huvudet, vilka kom att tolkas som ”horn” vid bibelöversättningen. Molnpelaren är traditionellt förknippad med Guds närvaro. I Moseboken tjänar den till att vägleda israeliterna till säkerhet. I denna lilla rektangulära panel placeras Moses i mitten av kompositionen, på väg att gå över bron som leder till andra sidan, bilden av utträdet ur exilen. Han pekar en pinne mot molnpelaren som reser sig ur havet till vänster. Pelaren verkar stödja en representation av Guds huvud. Israeliterna ockuperar den högra sidan av kompositionen och går in bakom en klipphäll. Soldater står i spetsen för gruppen som följer Moses.

Citatet ur bibeln: Andra Mosebok 13:17-22:
När farao hade släppt folket ledde Gud dem inte den väg som går till filistéernas land, fastän den är den genaste. Gud tänkte att de kunde ångra sig och återvända till Egypten om de märkte att de skulle råka i strid. I stället lät han dem ta en omväg genom öknen åt Röda havet till. Israeliterna var ordnade som en krigshär när de drog ut ur Egypten. De bröt upp från Suckot och slog läger i Etam, vid randen av öknen. Om dagen gick Herren framför dem i en molnpelare för att visa dem vägen, och om natten gick han i en eldpelare för att lysa dem. Så kunde de vandra både dag och natt. Molnpelaren gick ständigt framför dem om dagen och eldpelaren om natten.

För vidare information och konditionsrapport var vänlig kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

LUCAS CRANACH DEN ÄLDRE
Mose och molnpelaren
Utförd omkring 1525-1530.

EXPERTIS

PROVENIENS
Svensk privatsamling

Klassiska och Asiatiska

Välkommen till höstens Klassiska & Asiatiska. Auktionen innehåller ett brett utbud av svensk och internationell konst och antikviteter av högsta kvalitet.

Visning 1- 6 december på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppet:
Måndag - fredag kl 11-18
Lördag - söndag kl 11-17
Slagauktion 7-8 december start kl 11

Vi bjuder in våra besökare på en resa 4.500 år tillbaka i tiden, till Egypten. Genom fascinerande artefakter från de faraonska dynastierna, med svenska provenienser, till den sengustavianska erans möbler och konsthantverk, färgat av Kejsar Napoleons fälttåg. Till 1800-talets Grand Tour resenärer som samlade souvenirer under sina resor i fjärran länder och storslagna kulturer. Silver och pretiosa avdelningen innehåller en dosa av Carl Blank i S:t Petersburg 1809-1817 och ett cigarettetui av Fabergé, verkmästare August Hollming i S:t Petersburg 1908-1917 .Två intressanta legender när det kommer till det ryska guldsmidet. Smyckeavdelningen innehåller ett hänge i 18 k vitguld med en ovalslipad Paraíba-turmalin men även en brosch i platina från Belle Époque-eran, tillverkad omkring år 1900.

Den ståtliga bronsfigurinen föreställande Weituo, den buddhistiska trons väktare, är ett av flera intressanta objekt på avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk. Bland de äldsta föremålen märks en kinesisk cizhou-urna från 1300-talet med chokladbrun dekor föreställande bl.a. kaniner. Under Transitionsperioden, 300 år senare, tillverkades skålfatet med en expressiv och eldsprutande qilin. Trots det skräckinjagande yttre är det mytologiska djuret lyckobringande! Auktionen innehåller även trevliga antika och semiantika mattor, bland annan den antik Kerman Laver, med ett ovalt porträtt i mitten föreställande den store dervishen Mashagh Ali Shah.

Konstavdelningen stoltserar bland annat med en omfattande samling Old Masters, med verket Mose och molnpelaren av Lucas Cranachs studio som kronjuvel. Andra betydande verk är Adriaen van Stalbemts vackra parklandskap och Elias Voncks stilleben. På den svenska avdelningen ses målningar av konstnärer såsom Carl Larsson, Carl Wilhelmson och Bruno Liljefors. Intresset för skulpturer har ökat kraftigt de senaste åren och den svenske superstjärnan Carl Milles är ständigt aktuell. Denna auktion innehåller bland annat Milles skulptur Solglitter, Najad på delfin och en ytterst ovanlig skulptur av August Strindberg.

Auktion tisdagen den 7 december med start kl 11.00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 1 - 373
Möbler
Kuriosakabinettet
Mattor
Svensk & Internationell konst samt Old Masters

Auktion onsdagen den 8 december med start kl 11:00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 374 - 607
Asiatisk konst & konsthantverk
Silver
Smycken

För telefonbud vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Antal besök: 5 076