175. PARTAGÁS. Humidor, Cabinet No. 4:155th Anniversary of the Partagás Brand, signerad av Fidel Castro.

175. 1917206. PARTAGÁS. Humidor, Cabinet No. 4:155th Anniversary of the Partagás Brand, signerad av Fidel Castro.

Cubamahogny samt cederträ med dekorationer av silver utförda av silversmeden Raúl Valladares Valdés från Havana, Cuba. Medföljande intyg innehållandes foto av Fidel Castro vid signeringen av humidoren. Rymmer ca. 300 cigarrer.

Partagás slog upp sin fabrik i Havanna redan 1845 och är än idag i drift, vilket gör det till ett av de äldsta kubanska cigarrmärkena. Namnet kommer från dess grundare Don Jaime Partagás som började tillverka cigarrer 1827.

PROVENIENS
Denna humidor såldes på en välgörenhetsauktion år 2000 i samband med att det kända cigarrmärket Partagás fyllde 155 år. I samband med detta signerades den också av Fidel Castro. Humidoren, innehållandes 155 cigarrer av modellen salamones, köptes av en dam, som sedan sålde den vidare till en italiensk privatperson som också var styrelseledamot av Swedish Match. Därefter skänktes den till en av Sveriges främsta cigarrexperter, som sålde den vidare till nuvarande ägare.

INSKRIPTION PÅ MEDFÖLJANDE INTYG
The humidor made of cedar, with silver decorations was especially designed for this important event. It contains 155 cigars; 155 Diademas, the sizes chose to mark this anniversary. The work of self-taught gold and silversmith Raúl Valladares Valdés, of Havana. In spite of his youth, his work has been shown in more than 60 exhibitions in Cuba and abroad. He has won many national and international awards, including the Picasso Medal, given by the World Council of UNESCO, and the Gold Medal for Humidors in the International Fair of Havana.

His work has been purchased by VIPs in all parts of the world. He made a name for himself in the world of Habanos by designing the Habano Man of the Year trophies. Valladares created the Tfinidad humidor, which was auctoined during the dinner held on the anniversary of that brand, and the Cohiba humidor, which was auctioned in the course of the Dinner of the Millennium, during the 1st International Habano Festival.

Bruksslitage, smärre fanerskador, gångjärn utbytta, avsaknad av cederträinläggning samt fals, ej fungerande hygrometer. Otätad plexihuv.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS

Moderna & Nutida

Hjärtligt välkomna till höstens Moderna och Samtida auktion på Nybrogatan 32.

Auktionen innehåller ett brett urval av moderna designklassiker från 1900- och 2000-talet, där bl.a. Edvin Öhrströms ikoniska arielvas Flickan och Dockan från 1939 och Eva Hilds organiska skulptur från 2006 utmärker sig. Vi välkomnar dig också att botanisera bland vackra möbler och belysningsföremål samt en ovanligt fin samling mattor från Märta Måås-Fjetterström. Konstavdelningen inrymmer en stor avdelning med internationell grafik av hög kvalitet från konstnärer såsom Pablo Picasso, Tom Wesselman, Christo och Roy Lichtenstein. Den svenska avdelningen inrymmer framstående verk av de svenska modernisterna och koloristerna, samt en samling modern konst med proveniens kulturprofilen Arne Söderström. Missa heller inte den unika cigarrhumidoren från Partágas i Cuba, signerad av ingen mindre än Fidel Castro.

Auktion tisdagen den 16 november med start kl 13.00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Möbler, belysning, speglar och diverse 1–175
Mattor 176–231
Silver 232–276
Smycken 277–285
Glas 286–346
Keramik 347–393

Auktion onsdag den 17 november med start kl 13:00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Svensk & Internationell konst, grafik, skulptur samt foto 400–610

För telefonbud vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Antal besök: 6 338