631. 1683173. PABLO GARGALLO. dansare.
Torrpunkt gravyr
Signerad och daterad 1928. På nedersta marginalen, numrerad 10/12 och signerad med blyerts. Detta är den andra kända bilden av den enda tryckta körningen av denna platta, gjord under skulptörens livstid. Järnet bevaras i Gargallo Museum i Zaragoza
32x24,9 cm.
Torrpunkt gravyr
32x24,9 cm.