631. PABLO GARGALLO. dansare.

PABLO GARGALLO. dansare.
631. 1683173. PABLO GARGALLO. dansare.

Torrpunkt gravyr
Signerad och daterad 1928. På nedersta marginalen, numrerad 10/12 och signerad med blyerts. Detta är den andra kända bilden av den enda tryckta körningen av denna platta, gjord under skulptörens livstid. Järnet bevaras i Gargallo Museum i Zaragoza
32x24,9 cm.

I mycket gott skick, lätt oxidation.

Nej, betalas av säljaren

Slagauktion

Subasta junio 2021

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Torrpunkt gravyr
32x24,9 cm.

Nej, betalas av säljaren

Slagauktion

Subasta junio 2021

Katalognr
631
Antal besök: 592