101. EVERT LUNDQUIST, 1904-94, "GATSOPAREN/THE STREET SWEEPER".

101. 946387. EVERT LUNDQUIST, 1904-94, "GATSOPAREN/THE STREET SWEEPER".

Utförd 1960, signerad a tergo, olja på duk 115x90 cm.

Proveniens:
Förvärvad direkt av konstnären, därefter i arv till nuvarande ägare.
Utställd:
VI:eme Biennale de Musée d'art Moderne de Sao Paulo september-december 1961
Svenska Institutet/American Federation of Art, New York december 1962-december 1963, "Twelwe Swedish painters".

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens:
Utställd:

Crafoord höstkvalité 2018

Auktion:
Lördag1/12 kl 12.00

Visning:
Lördag 24/11 kl 11-14
Måndag 26/11-fredag 30/11 kl 13-18
Auktionsdagen 10-12

Antal besök: 3 625