Auktionshuset Balclis, Barcelona

Vi välkomnar det spanska auktionshuset Balclis till Auctionet!

Med start i januari 2019 kommer du kunna ta del av och bjuda på föremål från Spaniens främsta auktionshus, Balclis.

Auktionshuset Balclis grundades 1979 av Antonio Climent Benaiges och Juan Baldrich med en ambition att underlätta för konstintresserade och samlare att köpa och sälja konst. Med kunniga och erfarna experter och en nära relation med Spanska museum och samlare av Spansk konst har de etablerat sig som det främsta auktionshuset i Spanien. Sedan starten har Balclis auktionerat ut mer än 200 000 konstverk, smycken och antikviteter och har uppnått en rad rekordnoteringar inom framför allt konst.

Flamländsk skola 1600-tal

Foto: Balclis

Pere Isern Alié

Foto: Balclis

Joan Miró

Foto: Balclis

Från och med början av 2019 kommer Balclis auktioner att äga rum på Auctionet. De kommer främst att erbjuda online auktioner men även ett antal traditionella slagauktioner varje säsong.

Balclis främsta expertområden är äldre och modern konst, klassiska och asiatiska antikviteter samt antika smycken från 1700 och 1800-talet. Självklart kommer Balclis likt våra övriga auktionshus erbjuda föremål från de flesta kategorier och världens alla hörn men med tonvikt på det spanska.

Håll utkik efter fler nyheter om Balclis inom kort!

Väskor från Louis Vuitton

Foto: Balclis

Ring med diamanter och smaragd

Foto: Balclis

Spanskt sideboard 1600-tal

Foto: Balclis