LIFESTYLE A/W 18

Äntligen är den här, höstens poppigaste auktion; LIFESTYLE.

I ett myller av uppdateringar och flöden kan det vara svårt att navigera, därför har vi handplockat ett dussintal föremål så att du lättare ska kunna hitta dina favoriter. Vi blandar olika epoker och stilar med kända och oidentifierade designers men rubbar aldrig på kvalitén och hantverket på föremålet.

Här finns bland annat Yngve Ekströms numera klassiska vita ”Arka” fåtöljer, ett tidlöst barskåp ifrån 1940-talet samt vilstolen ”LC4” designad av Le Corbusier, Pierre Jeanneret och Charlotte Perriand redan 1928. Andra favoriter är ett grafiskt blad av Opy Zouni, en mapp med reproduktioner av Helene Schjerfbeck och en skulptur av Gösta Millberg.

Du hittar även en mängd av skandinavisk keramik av Hertha Hillfon, Ingrid & Erich Triller, Lisa Larson och Anna-Lisa Thomson. Duka upp till julens alla fester med Ulla Procopés ”Valencia” eller Birger Kaipiainens ”Paratiisi” båda för Arabia. Bjud på champagne ur en kylare av Christofle, eller dekorera bordet med vaser designade av Berit Ternell.

Våga bära smycken som sticker ut! Auktionens utvalda smycken sträcker sig ifrån 1860-tal till 1960-tal och innehåller bland annat ett collier i granater med matchande armband ifrån 1865 och ett silver collier av av Arvo Saarela ifrån 1964.

Vi hoppas att du ska hitta en personlig och hållbar stil som står sig under tidens gång och att du gillar den här auktionen lika mycket som vi.

Alla föremål kan du provsitta och titta närmare på i våra lokaler i Sundbyberg, 10 min ifrån Stockholm City.

Hör av dig till oss om du har några frågor kring föremålen eller om du undrar hur det fungerar att buda på nätauktioner.

Välkommen!

Auktionshuset Kolonn