Biografi

Taisto Kaasinen var en finsk skulptör och konsthantverkare, född 1918 i Savonlinna, Finland. Han var i huvudsak autodidakt men studerade under en tid i privat regi för Erkki Koponen och Uuno Eskola. I anslutning till studierna knöts han till Kuurola hantverkscentrum. 1947 anställdes han vid Arabia där han blev kvar i fem år. 1953 flyttade han till Sverige och tog anställning vid Upsala-Ekeby. Här kom han att framställa figuriner och reliefer. Till hans mest kända arbeten hör hans vikingafigurer som tillverkades vid Upsala-Ekeby under ett drygt decennium. Ett par år in på 1960-talet återvände Kaasinen till Arabia där han tilldelades en egen ateljé på konstavdelningen fram till att han slutade år 1974.

Tiden vid Upsala-Ekeby

Under sin tid vid Upsala-Ekeby inriktade Kaasinen sig främst på prydnadsföremål och unika figuriner och skulpturer. Han närde ett intresse för djur och natur och skapade bland annat zebror, fåglar, älgar, fiskar och oxar. Många av dessa pjäser hade ett rustikt uttryck och inte sällan presenterades de i kraftiga färger. Detta återspeglas bland annat i Uppsala Konstmuseums utställning "TAISTO KAASINEN - en färgstark finländare" som år 2012 visades 9 juni till 14 oktober. Till skillnad från flera av de etablerade formgivarna vid fabriken ägnade sig Kaasinen inte åt så kallade produktserier i form av vaser och fat.

Spektakulär version av Kaasinens berömda samefigurin. Detta exemplar, sålt vid Autionshuset Kolonn i februari 2023, mäter drygt 50 cm i höjd.

Verk i offentlig miljö

Vid sidan av detta svarade Taisto Kaasinen även för ett antal offentliga verk. Företrädesvis rörde det sig om väggreliefer för såväl utom- som inomhusmiljöer. För Fröslunda skola i Eskilstuna skapade den 45 kvadratmeter stora reliefen "Paradis". I trapphallen i Uppsala Ångkvarns fabriker monterades Kaasinen relief Jordens utveckling och för Akademiska sjukhuset i Uppsala framställde han sex reliefer. Det kanske mest spektakulära arbetet i större format utförde Kaasinen för Haakons hus i Västerås, en väggrelief med 28 motivförsedda plattor sammanlänkade av en stjärnformation.

Relief, tillverkad vid Arabia.

Väggrelief 6019, katalogförd 1957-59.

En av två vanligt förekommande signaturer på serieproducerat gods vid Upsala-Ekeby.

Ett urval av Kaasinens modeller

Det finns av naturliga skäl stora likheter mellan Taisto Kaasinens produktion vid Upsala-Ekeby och Arabia. Möjligen kan sägas den förstnämnda är mer rikhaltig på färger. Djurfigurinerna dominerar genomgående. En betydande produktion av reliefer vid Upsala-Ekeby kompletterar det svensktillverkade sortimentet.
Bland de mer efterfrågade artiklarna från Upsala-Ekeby hör en fisk som 1958 presenterades i två storlekar. Från samma år märks en samefigurin som fram till år 1960 tillverkades i två storlekar, 20 respektive 30 cm höga. Vanligast förekommande är kanske Kaasinens vikingar som salufördes under tre artikelnummer. Dessa kunde erhållas som företagsgåvor, då inte sällan försedda med beställarens firmanamn. Kaasinens keramik är vanligtvis signerade med monogram TK alternativt T. KAASINEN.

Fisk med artikelnummer 6031 från sent 1950-tal. en större variant salufördes med modellbeteckning 6032.

1958-1960 erbjöd Upsala-Ekeby två samefiguriner, modell 6036 respektive 6037. Här ses den större (6037) av dem till samman med "Sarek ren", modell 6038.

Den relativt sällsynta figurinen Maharadja ingick i Upsala-Ekebys sortiment åren 1960-61.

Har du ett föremål av Taisto Kaasinen hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.