Biografi

Lars Petter Sjöström var en svensk marinmålare och fartygsporträttör.

Han föddes i Råå i Skåne i en fiskarfamilj. Redan som barn visade Lars Petter Sjöström konstnärliga anlag, men familjens ekonomi tillät honom inte att ägna sig åt konst. Istället hjälpte han sin pappa med fisket och arbetade som kock under sina skolår.

När han var 16 år mönstrade han på ett amerikanskt fartyg. Han gjorde en världsomsegling och seglade därefter med fartyg runt Amerika och Australien. Hemma i Sverige började han studera vid Malmö navigationsskola 1845, och avlade sjökaptensexamen året efter.

Några år senare bosatte han sig i London och fick tack vare sin konstnärliga talang arbete som galjonsbildhuggare, riggare och fartygsporträttör på ett varv. Vid återkomsten till Sverige några år senare var han en etablerad marinmålare.

Han fick jobb som hamnfogde i Malmö under slutet av 1860-talet, en tjänst som han stannade vid fram till sin pension. På fritiden målade han tavlor på beställning och för nöjes skull. Arbetet som hamnfogde gav inte mycket betalt, och hans fartygsporträtt bidrog välkommet till familjekassan. Under sina 30 år som hamnfogde ska han ha skapat runt 2000 tavlor.

Kännetecknande för Lars Petter Sjöströms målningar är att fartygen visar styrbordssidan och seglar åt höger. Vanligt är också att ett fartyg borta vid horisonten finns med i målningen, och en udde med ett slott som liknar Kronborgs slott utanför Helsingör. Fartygen har satta segel och seglar i lätt vind.

Lars Petter Sjöströms marinmålningar och fartygsporträtt är utförda i akvarell eller gouache. Han finns representerad vid bland annat Nordiska Museet, Malmö Museum, med ett 50-tal verk på Helsingborgs museum och i Sjöhistoriska museets samling.

Har du ett föremål av Lars Petter Sjöström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.