Bertil Liljeblad vad en svensk målare, tecknare och grafiker.
Djur, människor, interiörer, landskap och Stockholmsmotiv är vanligt förekommande teman i Bertil Liljeblads konst. Han målade mycket i olja, men arbetade också med litografier.
Han studerade vid Otte Skölds målarskola under 1930-talet och därefter på Konsthögskolan i Stockholm.
Vid sidan av sitt konstnärskap arbetade Bertil Liljeblad med restaurering av kyrkmålningar och dekorationer till Gröna Lunds attraktioner.