Biografi

Hans Wigert var en svensk målare och grafiker.

Han förknippas ofta med den norrländska naturen och blev känd som en av de stora samtida naturskildrarna i Sverige. Naturintryck och människor i expressiv stil med brutalt kantiga linjer är karakteristiskt för Hans Wigerts verk. Oljemålningar, etsningar, grafik och litografier ryms i hans konstnärsskap. Förutom sina skildringar av naturen gjorde han också porträtt, modellstudier och stilleben i en romantisk-expressionistisk stil, med vissa impulser från Evert Lundquist.

Hans Wigert finns representerad på bland annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, Norrköpings Konstmuseum och Kalmar konstmuseum.

Har du ett föremål av Hans Wigert hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.