Biografi

Hellewi Kullman var en svensk landskaps- och porträttmålare, akvarellist, pastellist och skulptör.

Hon studerade bland annat på Valands konstskola under Carl Larssons första period.

Under slutet av 1800-talet studerade Hellewi Kullman måleri och skulptur i Paris. Senare var hon en av få svenska konstnärer som verkade i Skagen.

Har du ett föremål av Hellewi Kullman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.