Biografi

Vivianna Torun Bülow-Hübe 1959, bärandes sin egen design.

Vivianna Torun Bülow-Hübe föddes 1927 i Malmö och var en internationellt verksam svensk silversmed och konstnär.

Hon visar sig redan som liten vara kreativt begåvad och hon växte upp i en miljö med skapande. Detta gör att hon blev efterkrigstidens mest kända skandinaviska smyckesdesigner och vann som första kvinna världsrykte som silversmed. Bland hennes viktigaste verk är klockan "Vivianna",

Efter ett besök som liten hos silversmeden Wiwen Nilssons ateljé i Lund blir hon imponerad av dennes sätt arbeta med metallen. När hon senare fick besöka silversmeden Sigurd Persson, blev hon så påverkad av hans arbete att hon började bearbeta en bit plåt hemma.

"Vivianna" för Georg Jensen. Detta exemplar klubbades för 9500 kr på Garpenhus Auktioner

Hon börjar år 1945 på Konstfack i Stockholm. Hon öppnar så småningom egen atlejé.

Bülow-Hübe tillverkade även smycken i rotting som hon presenterade för Estrid Ericson, som valde att sälja dem i sin butik Firma Svenskt Tenn.

Det ses som en startpunkt för nya förhållningssätt inom smyckeskonsten där fler material tas in i formgivningen.

Hon ifrågasatte även det traditionella sättet på vilka smycken hade setts, där mannen ville visa sin rikedom genom kvinnans smycken. Vid 1900-talets mitt hade allt fler kvinnor börjat yrkesarbeta och det gav större makt till kvinnorna att själv välja vilka smycken de tyckte om och verkligen ville bära.

År 1967 börjar hon arbeta för Georg Jensens Silversmide i Köpenhamn, ett samarbete som skulle fortsätta ända fram tills hennes död 2004.

Torun Bülow-Hübe är representerad på flera stora museer i hela världen.

Har du ett föremål av Vivianna Torun Bülow-Hübe hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.