Biografi

Lennart Rosensohn var en svensk målare och grafiker.

Han studerade vid ett flertal konstskolor, däribland Tekniska skolan i Malmö, Anders Beckmans reklamskola och Otte Skölds målarskola. Han gjorde också studieresor till bland annat Marocko, Spanien och Paris.

Lennart Rosensohn arbetade med figurkompositioner, stadsbilder, stilleben och under senare år abstrakta kompositioner i ofta starka färger och med olika tekniker, såsom olja, gouache, akvarell och kollage. Som grafiker skapade han träsnitt och etsning.

Hans verk finns representerade vid bland annat Moderna Museet i Stockholm.

Har du ett föremål av Lennart Rosensohn hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.