Christer Edwardson Schmiterlöw var en svensk målare, tecknare, grafiker och keramiker. Han var bror till konstnären Bertram Schmiterlöw.
Efter konststudier vid Otte Skölds målarskola i mitten av 1940-talet flyttade han till Argentina, där han studerade keramiktillverkning och keramisk konst under en längre tid. Därefter arbetade han ett par år som formgivare och teckningslärare i Argentina, innan han återvände till Sverige 1963.
Hans konst består av stilleben, landskap och figursaker utförda i olja eller akvarell.
Christer Edwardson Schmiterlöw är representerad vid bland annat San Salvador de Jujuys konstnämnd och Stockholms läns landsting.