Biografi

Christer Edwardson Schmiterlöw var en svensk målare, tecknare, grafiker och keramiker. Han var bror till konstnären Bertram Schmiterlöw.

Efter konststudier vid Otte Skölds målarskola i mitten av 1940-talet flyttade han till Argentina, där han studerade keramiktillverkning och keramisk konst under en längre tid. Därefter arbetade han ett par år som formgivare och teckningslärare i Argentina, innan han återvände till Sverige 1963.

Hans konst består av stilleben, landskap och figursaker utförda i olja eller akvarell.

Christer Edwardson Schmiterlöw är representerad vid bland annat San Salvador de Jujuys konstnämnd och Stockholms läns landsting.

Har du ett föremål av Christer Edwardson Schmiterlöw hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.