995727. SOFFBORD i valnöt med kopparimiterad skiva. Sverige 1900-talets andra hälft.
Runt bord med reliefpräglad laminatskiva med dekor av egyptiserande figurscener. Svängd benställning av massiv valnöt. Diameter 112, höjd 54 cm.
Bruksslitage samt fläckar.