KONSTGLAS, 4 delar, bland annat Gunnel Sahlin samt Alvar Aalto "Savoy".
991511. KONSTGLAS, 4 delar, bland annat Gunnel Sahlin samt Alvar Aalto "Savoy".
Vas, "Savoy", höjd ca 12 cm
Pumpa, Wintergarden, Gunnel Sahlin, Kosta Boda, osignerad, höjd ca 22 cm
Vas, osignerad, höjd ca 24 cm
Vas med blommor, höjd ca 10,5 cm.
Bruksslitage. Mindre repor. Pumpa/frukt med tillverkningsdefekter, möjligen sprickor.
Vas, "Savoy", höjd ca 12 cm
Vas, osignerad, höjd ca 24 cm