KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.
988865. KARMSTOL, rokoko, 1700-tal.

Karmstol, med löstagbar, klädd och stoppad sits, bemålad.
Genombruten rygg. Svängda armstöd, sarger och ben. Ryggkrön med musselornament.
Längd 77, ryggstödshöjd 95, sitthöjd 41, sittdjup 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall.
Klädsel med fläckar och slitage.
Något ostadig.

Gör en kostnadsfri värdering!

Något ostadig.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 827