98772. BENNY MOTZFELDT. 1909-1995, Norge, KONSTGLAS, 5 st, signerad, daterade, -72, -79.
Benny Motzfeldt Norsk glaskonstnär, designer vid Hedelands glasbruk, 1955-1967, och vid Randsfjords Glasbruk 1967-70.
Glasens höjd , 11-24 cm.