96581. PIEDESTAL MED STENSKIVA, Louis XV-stil, 1900-talets andra hälft.
Bukig form. Betsat och lackerat trä. Mässingsbeslag. Ljus konturerad stenskiva.
Längd 44 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 125 cm.
Piedestalen finns med som rekvisita i Maria Montazamis kommande program "Maria Möter" vilken spelades in under sommaren. Programmet kommer att sändas på TV 3 med start under oktober 2013. Premiäravsnittet av "Maria möter" sänds den 29 oktober.
Något litet avslag. Stenskiva med nagg. På något ställe har lacken runnit.
Längd 44 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 125 cm.