JOHAN HENRIK SCHEFFEL. Olja på duk.

960392. JOHAN HENRIK SCHEFFEL. Olja på duk.

Porträtt av Clas Wittmack, a tergo signerad och betitlad, "Grosshandlaren, Herr Clas Wittmack" (1686-1726),.80x66 cm

Proviniens: Denna målning såldes på Bukowskis i Stockholm år 1904(auktion nr 160 kat nr 90) till generalkonsul Herman Hector enligt Nationalmuseum.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersslitage.

Antal besök: 1 797