MATSERVIS, 65 delar, flintgods, Vinranka, Arthur Percy, Gefle. 1900-tal.

95802. MATSERVIS, 65 delar, flintgods, Vinranka, Arthur Percy, Gefle. 1900-tal.

10 djupa tallrikar, diameter 25,5 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 22 cm.
6 flata tallrikar, diameter 25 cm.
10 assietter, diameter 21 cm.
12 assietter, diameter 19 cm.
Bricka, längd 50 cm.
1 + 1 uppläggningsfat, 29,5 - 34 cm.
Skål, längd 23,5 cm.
Skål för tandpetare, höjd 5,5 cm.
6 smörfat, längd 9 cm.
Sockerskål.
Gräddkanna.
Såssnipa.
Kanna.

Slitage, skador, krackelyrer, missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

10 assietter, diameter 21 cm.
12 assietter, diameter 19 cm.
Bricka, längd 50 cm.
Skål, längd 23,5 cm.
6 smörfat, längd 9 cm.
Sockerskål.
Gräddkanna.
Såssnipa.
Kanna.

Antal besök: 1 259