SALUTKANON, Hällefors bruk, järn på senare trälavett.

957099. SALUTKANON, Hällefors bruk, järn på senare trälavett.

Gjutnummer VIII, samt stämplad HF.
Längd på eldrör cirka 62 cm.

Rost, senare lavett, åldersrelaterat slitage.

Längd på eldrör cirka 62 cm.

Antal besök: 2 752