BORDSLAMPA, Elektroskandia modell PBL 261,1940-tal.

948552. BORDSLAMPA, Elektroskandia modell PBL 261,1940-tal.

Metall med svart strukturlack, justerbar ljusarm. Brickmärkt vid kupans fäste. Enligt stämpel på undersidan av foten så har den tillhört Gävle försvarsområde, Fo 21, 1942-1966.
Höjd 36 cm.

Mindre ytslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 36 cm.

Mindre ytslitage.

Antal besök: 1 904