handmålade, många olika motiv, alla med berg i bakgrunden.
10 tekoppar med fat, 12 assietter, 12 mindre skålar, 1 tekanna, 1 sockerskål, 1 mjölkkanna, 11 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 12 mindre tallrikar, 1 terrin, 3 uppläggningsfat, såsskål.
Mindre bruksslitage. Enstaka delar med nagg.