Mahognyfaner, svärtade detaljer. Vit emaljerad urtavla med svärtade numrärer. Nyckel finns. Höjd 100 cm. Bredd 36 cm. Djup 16,5 cm.
Behov av rengöring. Något avslag. Urtavla med slitage.