94490. GOLVUR, Tyskland 1700/1800-tal.
Bemålad träimitation och guld. Kolonnformat med rektangulärt urhus. Urtavlan i plåt, rikligt bemålad av figurscener. Höjd 210 cm.
Proveniens från Baron von Stingelheim zu Kürn, Bayern. Enligt etikett på baksidan med ägarlängd.
Senare bemålning, kompletteringar. Mindre skador. Krön saknas. Urhus och kolonn möjligen ej tillhörande. Lod finns.
Nycklar saknas.