GALLERIMATTA, orientalisk, ull, av nomadtyp, möjligen turkisk, 1900-talets senare hälft. 190x78 cm.

92665. GALLERIMATTA, orientalisk, ull, av nomadtyp, möjligen turkisk, 1900-talets senare hälft. 190x78 cm.

Centralt cremefärgat fält med medaljonger. Dekor i röda, vita, gröna, blå och bruna nyanser. Bård med mönstrade fält i blått och vitt med stiliserad dekor.

Lätt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Lätt bruksslitage.

Antal besök: 683