NUMISMATIK. ELIAS BRENNERS BERÖMDA MYNTBOK I ANDRA UPPLAGAN 1731.

915098. NUMISMATIK. ELIAS BRENNERS BERÖMDA MYNTBOK I ANDRA UPPLAGAN 1731.

Brenner, Elias och Keder, Nicolas. Thesaurus nummorum Sueo-Gothicorum studio indefesso Eliæ Brenneri L. annorum spatio collectus, secundum seriem temporum dispositus, atqve e tenebris cum commentatione in apricum prolatus. [...]. Joh. Laur. Horrn, Stockholm, 1731. Andra upplagan utgiven av Nicolas Keder. 4: i ett senare halvfranskt band (N. B. Anderssons Bokbinderi, 1946). Svart titeletikett med förgylld text och sparsmakad ryggförgyllning. Stänkta pärmar. Extra graverat titelblad, graverat porträtt av Elias Brenner, (XVI), 270 sid. , (II) + 63 helsides graverade planscher (alla) varav några utvikbara.

Bandet med ryggskador men väl sammanhållet. En fals spräckt upptill. Det extra graverade titelbladet, det graverade porträttet samt ytterligare ett 20-tal sid. med vattenfläck. De första mer, efterhand mindre och mer vid inre falsen. En graverade plansch fläckad, annars är planscherna i fin kondition. Enstaka fläckar, mest en ren inlaga i övrigt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 006