MAT OCH KAFFESERVIS, 172 delar, porslin, "Sachsisk Blomst", Bing & Gröndahl.
901728. MAT OCH KAFFESERVIS, 172 delar, porslin, "Sachsisk Blomst", Bing & Gröndahl.
Bestående av 5 st kaffekoppar, 4 st små kaffekoppar, 3 st tekoppar, 8 st mockakoppar, 2 st såsskålar, en vattenkanna samt en mjölkkanna, 6 st askfat, en vas, ett saltkar, en skål, 3 st stora uppläggningsfat diameter 38 cm, 14 st mindre tallrikar dia 21 cm, 3 st sopptallrikar, 28 st mattallrikar dia 24 cm, 16 st assietter med genombruten kant, 6 st uppläggningsfat längd 23-46 cm, 11 st mockafat, 9 st silltallrikar, 6 st tefat, 21 st kaffefat, en skål diameter 17,5 cm, 18 st djupa tallrikar, en stor soppterrin samt 2 st mindre soppterriner.
Mindre ytslitage samt hårfinsprickor förekommer
En mindre soppterrin med lagning på hantag.