90119. TEKÖK, silver, biedermeier, möjligen Stephan Meyerhofer. Wien Österrike-Ungern, 1800-talets första hälft. Tot vikt 787 gram.
Stmpl ST.M, dubbelhuvad örn samt dat 1827?.
Total höjd ca 30 cm.
Slitage, bucklor. Knopp på grepp med sprickor. Bristningar/sprickor vid fötter samt något böjda, ojämna.