899253. PARTI PORSLIN, 8 delar, främst Kina och 1700-tal.
Blåvit underglasyrdekor. Delvis förgyllda. Tekanna med lock, tekanna, två kaffekoppar, två teskålar, bläckställ samt tedosa.
Tedosa med nagg. Mindre tekanna saknar lock. En teskål med nagg. Bläckställ saknar en bläckbehållare. Slitage.