892208. LUFTPISTOL, Tell Modell 3, Venus-Waffenwerk Zella-Mehlis, 1930/40-tal.
Kaliber 0.177 (4,5 mm)
Serienummer 590
Längd 26 cm
Info.
Bruksslitage samt märken på stål. Sprinten är utbytt till egentillverkad. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.