884705. KARL WEIDMANN. Skål, glas, "Ikora", WMF, Tyskland, 1930-tal.
Osignerad. Würtembergische metallwarenfabrik. Karl Weidmann, 1905-1992.
Hyttarbete, invälsat färgpulver, omvikt driven mynningskant.
Klart glas med gröna toner.
Höjd 7,5 diameter 35 cm.
Obetydligt litage.