88402. FÅTÖLJ OCH FOTPALL, "Lamino", Yngve Ekström, Swedese. 1900-talets senare hälft.
Stomme i ek, klädsel i gråbrun ull. Pallen brännmärkt.
Brukslitage. Ribba under sits med spricka. Klädsel med slitage, skada, fotpallens klädsel med stearinfläckar.