SABEL (pallasch), m/1889, för artilleriet, 1800-tal.

86932. SABEL (pallasch), m/1889, för artilleriet, 1800-tal.

Handtag i björk och mässing. Balja i blankt stål.
Märkt: 2.A.R.5.R
No 37
J.B GM
Längd 97 cm.

Bruksslitage, handtaget med smärre sprickor i träet. Balja med bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Märkt: 2.A.R.5.R
No 37
J.B GM
Längd 97 cm.

Antal besök: 1 355